Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci na co dzień

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci na co dzień

Większość ludzi obecnie nie wyobraża sobie życia bez internetu. W dzisiejszych czasach spędza się w sieci mnóstwo godzin na przeglądaniu różnych stron internetowych, czy w social mediach. Ogromną popularnością cieszą się również zakupy online, bez których spora część społeczeństwa nie wyobraża sobie funkcjonowania. Należy jednak pamiętać, że oprócz przyjemności, w Internecie czeka również kilka niebezpieczeństw takich jak oszustwa, czy próby włamania się na konta. Jak się przed nimi ustrzec?

Silne hasło to podstawa

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w sieci jest odpowiednio ustawione hasło. Bezpieczne hasło powinno składać się przynajmniej z ośmiu znaków i zawierać kombinację liter dużych i małych, cyfr oraz znaków specjalnych. Trzeba też pamiętać o tym, aby nie ustawiać jako hasło prostych słów, które kojarzą się z daną osobą, takich jak imię, nazwisko, czy data urodzenia. Takie hasła bardzo łatwo złamać.

Bardzo ważną kwestią jest stosowanie jednego hasła do jednego serwisu – w ten sposób wyciek jednego hasła nie spowoduje utraty wszystkich posiadanych kont. Dobrym pomysłem jest włączenie uwierzytelniania składnikowego. Ten sposób zabezpieczania haseł polega na tym, że oprócz wpisania hasła, aby się zalogować na swoje konto, należy potwierdzić swoją tożsamość, na przykład wpisując kod otrzymany poprzez SMS. Jest to świetna opcja, ponieważ nawet jeśli hasło zostanie złamane, to bez numeru telefonu, cyberprzestępca nie uzyska dostępu do konta.

Jak bezpiecznie korzystać z publicznego wi-fi?

Należy pamiętać o tym, aby nie używać publicznego wi-fi do logowania się do ważnych serwisów, takich jak bankowość online. W przestrzeni publicznej inni użytkownicy sieci mogą przechwycić dane logowania i tym samym włamać się na konto. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z surfowania w sieci w miejscach publicznych. W takich przypadkach warto zastosować VPN, który tworzy prywatny i szyfrowany kanał, dzięki czemu przechwycenie danych logowania jest niemożliwe.

Sposoby na unikanie phishingu

Phishing to próba wyłudzenia danych najczęściej do bankowości online, czy ważnych kont w sieci. Cyberprzestępcy stosują wiele różnych metod, a jedną z najczęstszych jest wysyłanie maili, lub SMS-ów z prośbą o zapłatę zaległych rachunków. Klikając w linki w tego typu wiadomościach, zostaniemy przekierowani na strony, które wymagają podania danych logowania. Strony te są oczywiście nieprawdziwe, a wprowadzenie swoich danych może skutkować utratą konta. Nigdy nie należy klikać w podejrzane linki, zawsze warto się upewnić czy faktycznie zalegamy gdzieś z płatnością. Trzeba również pamiętać, że pracownicy banków nie proszą o hasło, tak więc, jeżeli ktoś próbuje wyłudzić takie dane, najprawdopodobniej jest oszustem.

Czym jest ransomware?

Kolejnym niebezpieczeństwem, jakie czyha w sieci, jest rozpowszechnianie przez cyberprzestępców ransomware, czyli złośliwego oprogramowania, które może zablokować dostęp do plików na komputerze użytkownika. Bardzo ważne jest, aby unikać pobierania podejrzanych załączników, gdyż właśnie w nich może ukrywać się ransomware. W większości przypadków, pliki zaszyfrowane tym oprogramowaniem należy spisać na straty. Aby skutecznie ochronić się przed tego typu zagrożeniem, należy regularnie tworzyć kopie zapasowe ważnych plików. Mogą w tym pomóc dedykowane do tego celu programy, które znacznie ułatwią proces tworzenia kopii zapasowych.

Sprawdzanie wycieków

Raz na jakiś czas zdarzają się włamania na serwery zewnętrznych firm i wycieku informacji. Z tego względu warto sprawdzać te wycieki na witrynie Have I been pwned. Wystarczy wpisać swój adres e-mail, aby sprawdzić, czy brał on udział w wycieku. Jeśli okaże się, że jest na liście, należy jak najszybciej zmienić hasła do stron, które pojawiły się w wynikach. Dobrym pomysłem będzie zainstalowanie antywirusa na swoim komputerze, który uchroni go przed złośliwymi wirusami. Warto przejrzeć sobie ranking antywirusów i wybrać najlepszy dla swojego sprzętu i tym samym zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Previous Komórki lokatorskie – oferta producenta DR Construct
Next Rozwijanie intelektu - jak to sprawnie robić

Może to Ci się spodoba

Policjanci szkolą żołnierzy 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie

W okresie od kwietnia do października 2017 roku na wniosek Dowódcy 16 Batalionu Powietrznodesantowego za zgodą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wyznaczeni instruktorzy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie realizują blok

Laureaci konkursu ,, Dzień Bezpiecznego Internetu’’ odwiedzili Komisariat Policji IV w Krakowie

W dniu 15 marca 2017 roku Komisariat Policji IV w Krakowie przy ul. Królewskiej 4 odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 93 oraz Szkoły Podstawowej nr 153, którzy jako laureaci konkursu

Noc Muzeów w Komendzie Głównej Policji. Wśród uczestników policjant z Krakowa

Przed kilkoma dniami w Komendzie Głównej Policji odbyła się ”Noc Muzeów”. Bramy KGP otwarte były dla zwiedzających od godziny 18:00 do północy. Ilość chętnych była tak duża, że już na

Producent grzejników z małopolski

Firma ProTerm  powstała z myślą o zapewnieniu najlepszego ogrzewania dla każdego domu. Od początku swojej działalności zajmujemy się produkcją grzejników, które są w stanie sprostać wymaganiom nawet najbardziej wymagających klientów.

Monitorowanie drogowego przewozu towarów

14 kwietnia 2017 roku w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, odbyło się drugie robocze spotkanie przedstawicieli Izby Administracji Skarbowej w Krakowie oraz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w

Jak zniwelować problem zaparć?

Zaparcia są często wstydliwym problemem, nie każdy chce się do niego przyznać. Ale fakt jest taki, że ta dolegliwość dotyka ludzi w każdym wieku, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jeśli

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź