Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci na co dzień

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci na co dzień

Większość ludzi obecnie nie wyobraża sobie życia bez internetu. W dzisiejszych czasach spędza się w sieci mnóstwo godzin na przeglądaniu różnych stron internetowych, czy w social mediach. Ogromną popularnością cieszą się również zakupy online, bez których spora część społeczeństwa nie wyobraża sobie funkcjonowania. Należy jednak pamiętać, że oprócz przyjemności, w Internecie czeka również kilka niebezpieczeństw takich jak oszustwa, czy próby włamania się na konta. Jak się przed nimi ustrzec?

Silne hasło to podstawa

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w sieci jest odpowiednio ustawione hasło. Bezpieczne hasło powinno składać się przynajmniej z ośmiu znaków i zawierać kombinację liter dużych i małych, cyfr oraz znaków specjalnych. Trzeba też pamiętać o tym, aby nie ustawiać jako hasło prostych słów, które kojarzą się z daną osobą, takich jak imię, nazwisko, czy data urodzenia. Takie hasła bardzo łatwo złamać.

Bardzo ważną kwestią jest stosowanie jednego hasła do jednego serwisu – w ten sposób wyciek jednego hasła nie spowoduje utraty wszystkich posiadanych kont. Dobrym pomysłem jest włączenie uwierzytelniania składnikowego. Ten sposób zabezpieczania haseł polega na tym, że oprócz wpisania hasła, aby się zalogować na swoje konto, należy potwierdzić swoją tożsamość, na przykład wpisując kod otrzymany poprzez SMS. Jest to świetna opcja, ponieważ nawet jeśli hasło zostanie złamane, to bez numeru telefonu, cyberprzestępca nie uzyska dostępu do konta.

Jak bezpiecznie korzystać z publicznego wi-fi?

Należy pamiętać o tym, aby nie używać publicznego wi-fi do logowania się do ważnych serwisów, takich jak bankowość online. W przestrzeni publicznej inni użytkownicy sieci mogą przechwycić dane logowania i tym samym włamać się na konto. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z surfowania w sieci w miejscach publicznych. W takich przypadkach warto zastosować VPN, który tworzy prywatny i szyfrowany kanał, dzięki czemu przechwycenie danych logowania jest niemożliwe.

Sposoby na unikanie phishingu

Phishing to próba wyłudzenia danych najczęściej do bankowości online, czy ważnych kont w sieci. Cyberprzestępcy stosują wiele różnych metod, a jedną z najczęstszych jest wysyłanie maili, lub SMS-ów z prośbą o zapłatę zaległych rachunków. Klikając w linki w tego typu wiadomościach, zostaniemy przekierowani na strony, które wymagają podania danych logowania. Strony te są oczywiście nieprawdziwe, a wprowadzenie swoich danych może skutkować utratą konta. Nigdy nie należy klikać w podejrzane linki, zawsze warto się upewnić czy faktycznie zalegamy gdzieś z płatnością. Trzeba również pamiętać, że pracownicy banków nie proszą o hasło, tak więc, jeżeli ktoś próbuje wyłudzić takie dane, najprawdopodobniej jest oszustem.

Czym jest ransomware?

Kolejnym niebezpieczeństwem, jakie czyha w sieci, jest rozpowszechnianie przez cyberprzestępców ransomware, czyli złośliwego oprogramowania, które może zablokować dostęp do plików na komputerze użytkownika. Bardzo ważne jest, aby unikać pobierania podejrzanych załączników, gdyż właśnie w nich może ukrywać się ransomware. W większości przypadków, pliki zaszyfrowane tym oprogramowaniem należy spisać na straty. Aby skutecznie ochronić się przed tego typu zagrożeniem, należy regularnie tworzyć kopie zapasowe ważnych plików. Mogą w tym pomóc dedykowane do tego celu programy, które znacznie ułatwią proces tworzenia kopii zapasowych.

Sprawdzanie wycieków

Raz na jakiś czas zdarzają się włamania na serwery zewnętrznych firm i wycieku informacji. Z tego względu warto sprawdzać te wycieki na witrynie Have I been pwned. Wystarczy wpisać swój adres e-mail, aby sprawdzić, czy brał on udział w wycieku. Jeśli okaże się, że jest na liście, należy jak najszybciej zmienić hasła do stron, które pojawiły się w wynikach. Dobrym pomysłem będzie zainstalowanie antywirusa na swoim komputerze, który uchroni go przed złośliwymi wirusami. Warto przejrzeć sobie ranking antywirusów i wybrać najlepszy dla swojego sprzętu i tym samym zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Previous Komórki lokatorskie – oferta producenta DR Construct
Next Rozwijanie intelektu - jak to sprawnie robić

Może to Ci się spodoba

Proces leczenia narkomani – poszczególne etapy

Jak wiadomo leczenie uzależnienia od narkotyków nie jest proste i zwykle trwa bardzo długi czas. W związku z rodzajem uzależnienia, możemy samo leczenie od narkomanii podzielić na różne etapy i

Kradł w firmie, w której był szefem

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który z firmy, w której był kierownikiem ukradł 5 telefonów komórkowych. Mężczyzna został namierzony i zatrzymany przez policjantów z „szóstki”.

Kompostownik ogrodowy: jak założyć kompostownik w ogrodzie?

W trakcie prac w ogrodzie powstaje duża ilość odpadów organicznych: trawa, skrawki gałęzi, kora itp. Niektórzy wrzucają to wszystko do pobliskiego wąwozu lub spalają. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że wszystkie te

Dni Bezpiecznego Internetu

W ramach obchodów Dni Bezpiecznego Internetu (Tygodnia Bezpiecznego Internetu) w 2017 roku obchodzonego pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”, policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie wspólnie z dyrekcją oraz

Komórki lokatorskie – oferta producenta DR Construct

Współczesne budownictwo upodobało sobie komórki lokatorskie jako dodatkową przestrzeń magazynową dla właścicieli mieszkań. Zazwyczaj w blokach wielorodzinnych, po przypisaniu numeru mieszkania, właściciele mogą skorzystać z tej opcji. Producentem, oferującym różnorodne

Szkolenie dotyczące Ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów

W środę 19 kwietnia 2017 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie  odbyło się szkolenie przygotowujące funkcjonariuszy Policji i służby Celno – Skarbowej do realizacji nowych zadań przewidzianych w przepisach ustawy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź