Właściwości lecznicze marihuany

Właściwości lecznicze marihuany

Właściwości lecznicze marihuany są niestety równocześnie wyjątkowo niedoceniane, jak również zbytnio przeceniane, co powoduje zamrożenie tak negatywnych, jak i pozytywnych stanowisk w stosunku do leczniczego wykorzystania marihuany. Nie jest ona niestety cudownym lekiem, jak chcieliby niektórzy, ale jest na pewno najlepszym rozwiązaniem w bardzo wielu sytuacjach, czego z kolei nie dostrzegają osoby, które dostrzec tego nie chcą.

Zaczęło się od jaskry

Marihuana w epoce antyku wykorzystywana była praktycznie do wszystkiego od robienia kanapek po panaceum na wszystkie dolegliwości. Medycyna współczesna odkryła ją ponownie w drugiej połowie minionego wieku. Okazało się bowiem, że u osób rekreacyjnie zażywających marihuanę, które cierpiały też na jaskrę, ciśnienie w gałce ocznej wyraźnie spadało i ta niemal nieuleczalna wtedy choroba mogła być ograniczana.

Zobacz: Marihuana medyczna a przemiana materii >>

Dzisiaj ma to oczywiście małe znaczenie, ponieważ możemy skutecznie stosować techniki laserowej korekcji kata przesączania, ale w leczeniu farmakologicznym jaskry może być dalej używana.

Marihuana kontra padaczka i bóle przewlekłe

Znakomite rezultaty podawania THC i CBD, czynników aktywnych marihuany, z których tylko pierwszy jest psychoaktywny, obserwuje się u pacjentów z padaczką oraz u osób cierpiących na przewlekłe bóle o bardzo różnych podłożach. W przypadku padaczki jest to często jedyny lek, który jest w stanie cokolwiek zmienić w stanie zdrowia pacjenta, a oznacza to nie tylko poprawienie komfortu pacjenta, ale drastyczną poprawę jego rokowań. Każdy napad padaczki powoduje bowiem uszkodzenia w mózgu. Zwykle niewielkie, ale są pacjenci doświadczający setek ataków dziennie i w ich przypadku w perspektywie kilku lat pojawia się ciężkie kalectwo.

Z kolei kwestie odczuwania bólu są dużo bardziej złożone, przez co badania na tym polu są mocno kwestionowane. Trudno jedna nie dawać wiary pacjentom, którzy przyjmując marihuanę byli w stanie znacznie poprawić komfort swojego życia przy schorzeniach związanych z reumatyzmem czy zwyrodnieniami kręgosłupa.

Kwestia nowotworów

Największe kontrowersje budzą terapie nowotworowe oparte na marihuanie. Niestety trzeba w tym miejscu zaznaczyć, iż twierdzenie o tym, że marihuana leczy raka, jest co najmniej przedwczesne. Nie udało się jak dotąd przeprowadzić żadnych dużych badań potwierdzających skuteczność marihuany w zwalczaniu komórek rakowych. Tym niemniej, pojawiły się wstępne badania mówiące o możliwym kurczeniu się guzów o ściśle określonym typie. Znaczenie marihuany w onkologii jest jednak zupełnie inne.

Leki podawane w terapii nowotworowej, zwłaszcza cytostatyki, mają katastrofalny wpływ na organizm i u większości pacjentów przegrywających walkę z chorobą powodem wywieszenia białej flagi jest właśnie toksyczność terapii i jej skutki uboczne. Marihuana jest w stanie u wielu pacjentów drastycznie ograniczyć negatywne skutki terapii, w tym przede wszystkim poprawić apetyt i wyeliminować wstręt do niektórych produktów spożywczych odczuwany przez pacjentów leczonych onkologicznie. Poprawiona jest też znacznie jakość życia pacjenta.

Previous Huawei P9 Lite: dobry smartfon za mniej niż 2000 złotych
Next Masz rewelacyjny pomysł na innowację? Jeśli tak, koniecznie przyjdź na spotkanie NCBR dla Firm w Katowicach. Pomagamy przekuwać idee w biznesowy sukces.

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Policyjni poszukiwacze doskonalili umiejętności

Kilkudziesięciu kryminalnych z jednostek policji województwa śląskiego wzięło udział w szkoleniu. Stróże prawa, którzy na co dzień zajmują się poszukiwaniem zaginionych, poszerzali wiedzę z zakresu metod oraz form wykonywanych zadań

Wiadomości 0 Comments

Nie wiedzą, czy mogą prowadzić po piwie – ruszyła kampania śląskiej policji „Alkohol na drodze zabija”

Policyjne statystyki potwierdzają, że alkohol na drodze zabija. Zgodnie z najnowszym badaniem ankietowym, przeprowadzonym przez śląską policję w ramach kampanii społecznej „Alkohol na drodze zabija”, młodzi kierowcy nie wiedzą, ile

Wiadomości 0 Comments

Zapraszamy Panie na bezpłatny kurs samoobrony

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach zapraszają na kolejną edycję kursu samoobrony dla kobiet. Zajęcia odbędą się jutro, 11 marca br. w godzinach 9.00-14.00, w Centrum Sportowym Kamienna w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź