Właściwości lecznicze marihuany

Właściwości lecznicze marihuany

Właściwości lecznicze marihuany są niestety równocześnie wyjątkowo niedoceniane, jak również zbytnio przeceniane, co powoduje zamrożenie tak negatywnych, jak i pozytywnych stanowisk w stosunku do leczniczego wykorzystania marihuany. Nie jest ona niestety cudownym lekiem, jak chcieliby niektórzy, ale jest na pewno najlepszym rozwiązaniem w bardzo wielu sytuacjach, czego z kolei nie dostrzegają osoby, które dostrzec tego nie chcą.

Zaczęło się od jaskry

Marihuana w epoce antyku wykorzystywana była praktycznie do wszystkiego od robienia kanapek po panaceum na wszystkie dolegliwości. Medycyna współczesna odkryła ją ponownie w drugiej połowie minionego wieku. Okazało się bowiem, że u osób rekreacyjnie zażywających marihuanę, które cierpiały też na jaskrę, ciśnienie w gałce ocznej wyraźnie spadało i ta niemal nieuleczalna wtedy choroba mogła być ograniczana.

Zobacz: Marihuana medyczna a przemiana materii >>

Dzisiaj ma to oczywiście małe znaczenie, ponieważ możemy skutecznie stosować techniki laserowej korekcji kata przesączania, ale w leczeniu farmakologicznym jaskry może być dalej używana.

Marihuana kontra padaczka i bóle przewlekłe

Znakomite rezultaty podawania THC i CBD, czynników aktywnych marihuany, z których tylko pierwszy jest psychoaktywny, obserwuje się u pacjentów z padaczką oraz u osób cierpiących na przewlekłe bóle o bardzo różnych podłożach. W przypadku padaczki jest to często jedyny lek, który jest w stanie cokolwiek zmienić w stanie zdrowia pacjenta, a oznacza to nie tylko poprawienie komfortu pacjenta, ale drastyczną poprawę jego rokowań. Każdy napad padaczki powoduje bowiem uszkodzenia w mózgu. Zwykle niewielkie, ale są pacjenci doświadczający setek ataków dziennie i w ich przypadku w perspektywie kilku lat pojawia się ciężkie kalectwo.

Z kolei kwestie odczuwania bólu są dużo bardziej złożone, przez co badania na tym polu są mocno kwestionowane. Trudno jedna nie dawać wiary pacjentom, którzy przyjmując marihuanę byli w stanie znacznie poprawić komfort swojego życia przy schorzeniach związanych z reumatyzmem czy zwyrodnieniami kręgosłupa.

Kwestia nowotworów

Największe kontrowersje budzą terapie nowotworowe oparte na marihuanie. Niestety trzeba w tym miejscu zaznaczyć, iż twierdzenie o tym, że marihuana leczy raka, jest co najmniej przedwczesne. Nie udało się jak dotąd przeprowadzić żadnych dużych badań potwierdzających skuteczność marihuany w zwalczaniu komórek rakowych. Tym niemniej, pojawiły się wstępne badania mówiące o możliwym kurczeniu się guzów o ściśle określonym typie. Znaczenie marihuany w onkologii jest jednak zupełnie inne.

Leki podawane w terapii nowotworowej, zwłaszcza cytostatyki, mają katastrofalny wpływ na organizm i u większości pacjentów przegrywających walkę z chorobą powodem wywieszenia białej flagi jest właśnie toksyczność terapii i jej skutki uboczne. Marihuana jest w stanie u wielu pacjentów drastycznie ograniczyć negatywne skutki terapii, w tym przede wszystkim poprawić apetyt i wyeliminować wstręt do niektórych produktów spożywczych odczuwany przez pacjentów leczonych onkologicznie. Poprawiona jest też znacznie jakość życia pacjenta.

Previous Huawei P9 Lite: dobry smartfon za mniej niż 2000 złotych
Next Masz rewelacyjny pomysł na innowację? Jeśli tak, koniecznie przyjdź na spotkanie NCBR dla Firm w Katowicach. Pomagamy przekuwać idee w biznesowy sukces.

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

POLICJANCI DBALI O BEZPIECZNĄ SYLWESTROWĄ NOC W KATOWICACH

Najbardziej oczekiwana noc na Śląsku już za nami. Kilkadziesiąt tysięcy osób przeżyło ten czas w niezapomniany i huczny sposób – na „Sylwestrowej Mocy Przebojów 2017” pod katowickim „Spodkiem”. Uczestnicy zabawy,

Wiadomości 0 Comments

„NIE BĄDŹ NASTĘPNY…”

Trwa kampania związana z bezpieczeństwem motocyklistów „Nie bądź następny…”. Towarzyszy jej przejmujący spot filmowy o tragicznej historii młodego miłośnika jednośladów, który apeluje o ostrożność do innych motocyklistów. Program powstał z

Wiadomości 0 Comments

Ukradł kadzielnicę z kościoła

Policjanci z komisariatu II w Bielsku-Białej zatrzymali mężczyznę, który okradł katedrę św. Mikołaja. Łupem złodzieja padła kadzielnica służąca do okadzania w czasie uroczystości religijnych. Śledczy odzyskali skradziony trybularz, którego wartość

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź