Rejestracja samochodu

Rejestracja samochodu

Zakup samochodu jest związany z koniecznością jego rejestrowania. Dotyczy to pojazdów nowych i używanych zarówno z kraju jak i za granicy. Rejestracji dokonuje się w wydziale komunikacji w starostwie we właściwej miejscowości. Należy złożyć wniosek i komplet dokumentów, po rejestracji trzeba montować tablicę rejestracyjną.

Obowiązek rejestracji nałożony jest w ciągu 30 dni od zakupu pojazdu. Nie musi odbywać się bezpośrednio przez właściciela, można do tego wypisać upoważnienie. Przygotowujemy odpowiednie pełnomocnictwo. Pełnomocnikiem może być osoba fizyczna, która ma zdolność do czynności prawnych. Rejestracja przez pełnomocnika to koszt 17 złotych.

Tablice rejestracyjne – wygląd i oznaczenia

Standardowe tablice mają kilka elementów. W lewym górnym roku euroband z symbolem Polski – PL. Na białym tle napis czarny składający się ze liter i cyfr. Symbol województwa i wyróżnik powiatu, bądź miasta. Potem nalepki legalizacyjne – trzy nalepki, dwie hologramowe do nalepienia na tablice i jednak wklejana do dowodu rejestracyjnego. Należy również w prawym dolnym roku przedniej szyby nakleić nalepkę kontrolną, która pełni funkcję trzeciej tablicy. Po symbolu województwa i wyróżniku miasta czy powiatu jest ciąg liter, cyfr, który jest wyznacznikiem konkretnego samochodu.

Rejestracja samochodu

Rejestracja może się różnić w zależności od zakupionego auta. Inne dokumenty są przy aucie nowym, używanym czy importowanym.

Przy nowym aucie z Polski należy złożyć

 • Wniosek o rejestrację pojazdu
 • Dowód własności pojazdu
 • Świadectwo zgodności WE
 • Kartę pojazdu
 • Ewentualnie pełnomocnictwo
 • Dowód osobisty
 • Przy aucie używanym należy złożyć
 • Wniosek o rejestrację pojazdu
 • Dowód własności pojazdu
 • Dowód rejestracyjny, w którym znajduje się data badania technicznego
 • Kartę pojazdu
 • Tablice rejestracyjne
 • Ewentualnie pełnomocnictwo
 • Dowód osobisty

Przy aucie z zagranicy należy dodatkowo poza tymi samymi dokumentami dostarczyć również dowód odprawy celnej i dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju, albo dokument potwierdzający brak tego obowiązku. Należy również posiadać tłumaczenie wszystkich dokumentów na jezyk polski. W ten sam sposób należy postępować niezależnie czy auto jest nowe czy używane.

Wymiana tablic rejestracyjnych

Wymiana tablic jest konieczna nie tylko przy zakupie samochodu, ale również przy ich zgubieniu czy kradzieży albo zniszczeniu. W takim przypadku wnioskuje się o wydanie wtórnika. W tym celu złożyć należy wniosek w urządzenie komunikacji. Procedura jest podobna jak przy nowych tablicach, jednak zachowuje się stary numer. Koszt wydania wtórnika to 40 złotych za jedna tablicę. Za znaki legalizacyjne komplet płaci się 12,5.

Rejestracja samochodu musi przebiegać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Konieczne jest dostarczenie odpowiednich dokumentów od wydziału komunikacji, a potem prawidłowy montaż tablicy rejestracyjnej, przy czym trzeba również pamiętać o jej oświetleniu. Wszystko to dotyczy pojazdów nowych, używanych zarówno z kraju jak i importowanych.

Więcej na https://autodetailing.edu.pl/

Previous Praktyczny przewodnik po drukarkach dotyczący śladu węglowego i redukcji energii
Next Aparaty ortodontyczne ruchome - wskazania, zastosowanie, przebieg leczenia

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Odświeżanie używanego samochodu

Nawet najlepsze auto z czasem nie wygląda tak, jakbyśmy tego chcieli. Blask nowości z czasem znika. Wystarczy jednak odrobina wysiłku, aby samochód znowu zachwycał swoim wyglądem. Face lifting to doskonały

Motoryzacja 0 Comments

Za ile można kupić OC w Katowicach

W statystykach podawanych opinii publicznej w 2017 roku Katowice należały do grona dużych miast, w których OC jest stosunkowo tanie. Z drugiej strony, to między innymi na Śląsku ceny obowiązkowego

Motoryzacja 0 Comments

Czego wystrzegać się podczas mycia samochodu

Mycie samochodu jest wskazane ze względu na konieczność zachowania lakieru w jak najlepszym stanie. Jednak czego wystrzegać się podczas mycia samochodu? Podstawowe zasady Zawsze myj samochód w cieniu! Dzięki temu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź