Przygotowywanie zdjęć do projektów poligraficznych

Przygotowywanie zdjęć do projektów poligraficznych

W tym przewodniku dowiesz się, jaka jest rozdzielczość, ile potrzebujesz podczas drukowania i jak ją zmienić bez obniżania jakości obrazu. Dowiesz się również, jak edytować cyfrowe pliki zdjęciowe, aby wyglądały ostro i wyraziście w drukowanych projektach.

Zrozumienie rozdzielczości

Rozdzielczość obrazu może być trudnym pojęciem do owinięcia mózgu. W przypadku odniesienia do obrazu, rozdzielczość to liczba pikseli wyświetlana na jednostkę długości wydruku. Jest to miara używana w druku i jest podawana w punktach na cal (dpi). Ma to sens, ponieważ drukarki drukują kropki, a z tego właśnie składa się drukowany obraz. Podczas odwoływania się do obrazu na ekranie monitora komputerowego, telewizora lub projektora – rozdzielczość jest podawana w pikselach na cal (ppi). Ma to również sens, ponieważ obrazy cyfrowe są wyświetlane w małych pojedynczych blokach koloru, zwanych pikselami. Jak rozdzielczość i piksele współpracują ze sobą Pomiar rozdzielczości dyktuje, jak blisko siebie są spakowane piksele obrazu. Zwiększenie rozdzielczości obrazu oznacza, że piksele zostaną spakowane razem bardziej szczelnie, co w rezultacie daje mniejszy rozmiar fizyczny, ale generuje bardziej płynne i wysokiej jakości wydruki. Obniżenie rozdzielczości obrazu oznacza rozluźnienie pikseli, a w rezultacie większy rozmiar fizyczny obrazu, ale generowanie bardziej płynnego wydruku o niższej jakości.

Mylące jest to, że jeśli chodzi o obrazowanie, drukarki są jedynymi urządzeniami, które są w stanie zrobić wszystko z pomiarem rozdzielczości. Ponieważ nasze oczy mogą przetwarzać tylko tyle informacji, obraz 72ppi na ekranie wygląda identycznie, jak obraz 600 ppi na ekranie. Jednakże, drukarka nie jest utrudniona przez ludzkie oko i może korzystać z rozdzielczości znacznie wyższej niż 72.

Ile potrzebujesz?

Rozdzielczość niezbędna do dobrego wydruku zależy od samego urządzenia drukującego. Na przykład, atramentowe urządzenia konsumenckie wykonują dobrą pracę w rozdzielczości od 225 do 250 dpi. W przypadku czarno-białej drukarki laserowej potrzebna jest rozdzielczość od 150 do 200 dpi. W przypadku wizytówek, broszur i innych produktów PrintingForLess.com najlepiej sprawdzą się one z rozdzielczością 300 dpi lub wyższą. Wprowadźmy teorię w czyn na zdjęciu z wysokiej klasy aparatu cyfrowego. Otworzyłem rysunek 1 w programie Adobe Photoshop, a następnie wybrałem opcję Obraz > Rozmiar obrazu (Command+Option+I/ Alt+Option+I).

Zdjęcie to (dzięki uprzejmości iStockphoto.com/Lisa Gagne) jest mierzone na 72 ppi. Nie oznacza to jednak, że jest to zdjęcie o niskiej jakości. Ma on 14,1 megabajta, a jego wymiary pikseli to 2716 x 1810. To oznacza, że masz dużo pikseli do pracy. W rzeczywistości, jeśli próbowałbyś wydrukować to zdjęcie w obecnej rozdzielczości, potrzebowałbyś kawałka papieru o szerokości ponad 37 cali i wysokości 25 cali.

W dolnej części okna dialogowego Rozmiar obrazu programu Photoshop usuń zaznaczenie opcji Resample Image. Blokuje to dane pikseli, blokując w ten sposób jakość obrazu. Zobacz, co dzieje się na Rysunku 2 (następna strona) po wprowadzeniu 300 w polu rozdzielczości. Zmienił się fizyczny rozmiar obrazu! Zmniejszyła się ona do około 9 x 6 cali – jest to o wiele łatwiejsze do opanowania!

Należy jednak zwrócić uwagę na wymiary pikseli w górnej części okna dialogowego. Nie zmieniły się one, a taka jest moc opcji Resample Image. Po prostu udało mi się zmienić rozdzielczość bez zmiany jakości obrazu. Liczba pikseli jest dokładnie taka sama jak wcześniej, ale teraz piksele będą się ciasno spakować, gdy obraz dotrze do drukarki.

Ostrzenie wstępne

Czasami chcesz wydrukować obraz w wystarczającej rozdzielczości, ale zdjęcie jest trochę zamazane. Nie możesz zrobić czegoś, co jest całkowicie nieostre i czyni z niego arcydzieło wyrazistości, ale możesz znacznie poprawić przeciętne zdjęcie.

Optymalizacja Kontrastu Obrazu

Kiedy widzisz na zdjęciu ostrą krawędź, to dlatego, że różnica między ciemnością a światłem – czyli kontrast – jest większa wzdłuż tej krawędzi niż w innych obszarach. Gdy zastosujesz filtr wyostrzający w programie takim jak Photoshop, zwiększysz kontrast tylko wzdłuż krawędzi, tworząc iluzję zwiększonej ostrości. Ale nie tylko kontrast na krawędziach wpływa na to, czy postrzegasz obraz jako ostry. Każda regulacja, która wpływa na ogólny kontrast, przyczynia się do tego, że obraz wygląda na ostry. Kontrast można zastosować do całego obrazu, do określonych zakresów tonalnych w obrębie obrazu oraz do określonych obszarów.

Kształtowanie zakresu tonalnego w celu poprawy szczegółów

Wyostrzanie będzie skuteczniejsze, jeśli najpierw zwiększymy definicję szczegółów obrazu poprzez dostosowanie zakresu tonalnego zdjęcia.

Ustaw odpowiedni punkt czerni i bieli. Ustawienie najciemniejszych i najlżejszych tonów na obrazie jest pierwszym etapem wpływającym na ilość wyskakującego obrazu.

http://krakowskiewydruki.pl/

Previous Drukowanie i oprawa pracy dyplomowej: Twój ostateczny przewodnik
Next Ile kosztuje pierwsze OC? Co wpływa na wysokość składki?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

O drukarniach internetowych

Internet to narzędzie, które zmieniło wiele aspektów naszego życia. Odkąd dostęp do sieci mamy niemal wszędzie, wykorzystujemy internet nie tylko do poszukiwania informacji i rozrywki. Bardzo chętnie dokonujemy zakupów w

Strefa Biznesu 0 Comments

Bindowanie bez tajemnic

Bindowanie to wyjątkowo prosty, szybki i skuteczny sposób na zabezpieczanie dokumentów tworzących jedną większą całość. Jest to urządzenie bardzo przydatne studentom piszącym prace czy urzędnikom kompletującym dokumenty. Teoretycznie mogłoby się

Strefa Biznesu 0 Comments

Na Śląsku powstanie nowe centrum badawcze

Politechnika Śląska i Philips Health Systems będą wspólnie pracować nad innowacjami w zakresie e-zdrowia. Celem współpracy jest m.in. rozwój systemów ułatwiających komunikację między lekarzami i zdalne diagnozowanie pacjentów. Philips Health Systems zaangażuje się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź