Odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej na Śląsku w Polsce

Odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej na Śląsku w Polsce

Projekt zakłada modernizację i elektryfikację 46,1 km linii kolejowej 182 na odcinku Tarnowskie Góry – Zawiercie w województwie śląskim oraz dwóch linii łączących: 1,3 km linii 705 w Zawierciu i 1,1 km linii Miasteczko Śląskie-Gosek. Doprowadzi to do ich zgodności z unijnymi wymogami interoperacyjności kolei.

Pozostałe elementy projektu obejmują budowę dworca w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Pyrzowice, obsługującym stolicę regionu Katowice, oraz trzech nowych przystanków: Miasteczko Śląskie Centrum, Miasteczko Śląskie Łubne i Zawiercie Kądzielów.

Ponadto przebudowane mają zostać cztery stacje – Tarnowskie Góry, Siewierz, Poręba i Zawiercie, zmodernizowane mają zostać trzy perony i zbudowane od podstaw kolejne osiem, a w Miasteczku Śląskim Żyglinie ma powstać przejście bez przystanku.

Wiadukty, mosty i przejścia podziemne

Rewitalizacja dwóch wiaduktów kolejowych, jednego wiaduktu drogowego i pięciu mostów kolejowych, budowa dwóch wiaduktów, modernizacja jednego przejścia podziemnego i budowa dwóch kolejnych. Na linii 182 pomiędzy lotniskiem Pyrzowice a Mierzewicami Zawierciańskimi ma powstać dodatkowy tor kolejowy.

Łącznie ma zostać zmodernizowanych 31 przejazdów kolejowych, a sześć zostanie zamkniętych. Około 3,7 km drogi ma być zbudowane wzdłuż linii 182. Dalsze prace obejmują udostępnienie peronów dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Dla celów elektryfikacji zainstalowane zostaną linie napowietrzne, linie zasilające i podstacje elektroenergetyczne. System kontroli ruchu kolejowego zostanie zmodernizowany w celu ułatwienia wprowadzenia infrastruktury europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym.

Prace te obejmują również prace przygotowawcze, w tym uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych oraz nadzór, działania informacyjne i promocyjne.

Spełnienie wymogów interoperacyjności

Linia jednotorowa przystosowana do prędkości 80 km/h, linia 182 nie jest obecnie zelektryfikowana na odcinku od km 4,8 do km 44,3. Odcinek pomiędzy Tarnowskimi Górami a Siewierzem – który obejmuje większą część linii – jest nieczynny i częściowo rozmontowany. Na 15-kilometrowym odcinku pomiędzy Siewierzem a Zawierciem z prędkością 20 km/h obsługiwane są jedynie rzadkie przewozy towarowe z lokalnego zakładu górniczego. Linia 705 to linia jednotorowa od km 0 do km 0,061 i km 1,1 do km 1,3 z projektowaną prędkością 40 km/h. Tam, gdzie ma drugi tor, jest zamknięta.

Projekt zakłada zwiększenie maksymalnych prędkości dla pociągów pasażerskich na linii Tarnowskie Góry-Zawiercie, linii 705 oraz linii Miasteczko Śląskie-Gosek odpowiednio do 140 km/h, 80 km/h i 40 km/h. Odpowiednie prędkości maksymalne dla pociągów towarowych będą wynosić odpowiednio 80 km/h i 40 km/h. Maksymalne obciążenie dla wszystkich trzech linii będzie wynosiło 22,5 tony na oś.

Główne cele to przywrócenie ruchu na linii Tarnowskie Góry-Zawiercie w celu zwiększenia dostępności i poprawy jakości transportu kolejowego na północnym Śląsku oraz stworzenie bezpiecznych i niezawodnych połączeń pomiędzy aglomeracjami miejskimi a lotniskiem w Pyrzowicach. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych oraz zmniejszenie negatywnego wpływu transportu na środowisko poprzez zachęcanie do zmiany sposobu transportu z drogowego na kolejowy.

Inwestycje ogółem i finansowanie UE

Całkowita wartość inwestycji dla projektu „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry-Zawiercie” wynosi 173 701 534 euro, przy czym wkład Funduszu Spójności UE w okresie programowania 2014-2020 w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” wynosi 117 375 389 euro. Inwestycja ta wchodzi w zakres priorytetu „Wspieranie zrównoważonego transportu i usuwanie wąskich gardeł w kluczowych infrastrukturach sieciowych”.

Więcej o realizacji projektów unijnych na Śląsku dowiecie się na http://rposlaskie.pl/

Previous Czym jest leczenie antynarkotykowe?
Next Praktyczny przewodnik po drukarkach dotyczący śladu węglowego i redukcji energii

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

47-latek przebił opony w 8 samochodach

Dzielnicowa z Komisariatu Policji III w Katowicach bardzo szybko ustaliła sprawcę uszkodzenia mienia. Wandal, który przebił opony w 8 samochodach zaparkowanych przy ulicy Kijowskiej i Zagrody oraz uszkodził drzwi wejściowe

Wiadomości 0 Comments

Komendant podziękował policjantom za uratowanie ludzi z pożaru

Komendant Miejski Policji w Katowicach inspektor Paweł Barski uroczyście podziękował policjantom, którzy narażając własne życie, uratowali inne osoby z pożarów. W pierwszym przypadku policjanci z płonącego budynku ewakuowali około 30

Wiadomości 0 Comments

Sprawcy rozboju usłyszeli zarzuty

Policjanci z katowickiego oddziału prewencji zatrzymali sprawców rozboju. 41-letni katowiczanin i towarzysząca mu 24-letnia kobieta napadli na ulicy mężczyznę i ukradli mu saszetkę z portfelem. Pokrzywdzony został m.in. pogryziony przez

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź