Masz rewelacyjny pomysł na innowację? Jeśli tak, koniecznie przyjdź na spotkanie NCBR dla Firm w Katowicach. Pomagamy przekuwać idee w biznesowy sukces.

Masz rewelacyjny pomysł na innowację? Jeśli tak, koniecznie przyjdź na spotkanie NCBR dla Firm w Katowicach. Pomagamy przekuwać idee w biznesowy sukces.

Już 6 listopada w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach przedsiębiorcy i naukowcy z regionu wezmą udział w spotkaniu informacyjno-warsztatowym NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR (Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój). W jego trakcie przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju udzielą wskazówek, jak zdobyć środki na rozwój projektów badawczo-rozwojowych.

Eksperci przybliżą zasady aplikowania, finansowania i realizowania innowacyjnych projektów w ramach Funduszy Europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem trwającego do 16 grudnia 2019 r. naboru do konkursu NCBR Szybka Ścieżka. Jego budżet wynosi aż 1,1 mld zł.

Śląskie wyróżnia się w skali kraju pod względem wysokości dofinansowania innowacji z NCBR. W 2018 r. wsparcie uzyskały 354 projekty B+R z regionu. Na terenie województwa mieszka ponad 4,5 mln ludzi, co daje najwyższy w Polsce wskaźnik gęstości zaludnienia. Region nie tylko jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych w kraju, ale posiada również silne i zróżnicowane zaplecze naukowo-badawcze. Działają tu 32 uczelnie wyższe, liczne instytucje badawczo-rozwojowe, a wiedzę zdobywa ponad 110 tys. studentów. Zachętą dla inwestorów jest także funkcjonowanie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.[1] Współpraca biznesu ze środowiskami naukowymi w ramach konkursu Szybka Ścieżka przyczynia się w bardzo konkretny sposób do dalszego rozwoju innowacyjnej gospodarki w regionie.

Dla kogo Szybka Ścieżka

W ramach Szybkiej Ścieżki o dofinansowanie mogą się ubiegać duże, średnie, małe przedsiębiorstwa i start-upy. W tym roku po raz pierwszy do konkursu zaproszono również konsorcja przedsiębiorców oraz jednostek naukowych. Beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 80 proc. wartości ich projektu. Pozostałe 20 proc. powinno pochodzić ze środków własnych. Całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych projektu nie może przekroczyć 50 mln euro. Przypomnijmy: termin składania wniosków upływa 16 grudnia.

Nowością w tym roku są również konkursy tematyczne w Szybkiej Ścieżce: pierwszy dedykowany jest projektom z zakresu technologii kosmicznych, drugi – technologii tworzyw sztucznych (w obu konkursach nabór wniosków w terminie 2 września – 15 listopada). Trwa także nabór w konkursie dla MŚP z certyfikatem Seal of Excellence (termin zgłoszeń upływa 29 listopada). W październiku ogłoszony został kolejny konkurs tematyczny: Innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska. Wnioski w nim można składać od 14 listopada 2019 r. do 14 stycznia 2020 r. Łączny budżet konkursów w drugiej połowie 2019 r. to już 1,83 mld zł.

Innowacyjny system komunikacji dla graczy online od śląskich przedsiębiorców

Jednym z beneficjentów NCBR jest firma Anshar Studios S.A., która stworzyła innowacyjny system komunikacji, umożliwiający porozumiewanie się pozawerbalne między graczami. Do tej pory standardowa komunikacja osób uczestniczących w grze online odbywa się jedynie poprzez tekst lub głos. Tymczasem rozgrywki mają charakter globalny i uczestnicy nieznający języków obcych mogą mieć problem, by porozumieć się z mieszkańcami innych krajów. W projekcie uwzględniono takie elementy jak gesty i opracowano behawioralny system komunikacji. Aktualnie zespół składający się z: designerów systemów i poziomów, programistów, grafików 2D, 3D, User Interface oraz animatorów zamknął prace badawcze, rozpoczynając prace rozwojowe. Rozwiązanie wykorzystywane będzie we wszystkich przyszłych grach Anshar Studios, zawierających element wieloosobowej rozgrywki. Podczas spotkania NCBR dla Firm w Katowicach przedstawiciel firmy Anshar Studios opowie – jako beneficjent – o swoich doświadczeniach dotyczących aplikowania i realizacji projektu.

Praktyczne informacje podczas warsztatów

Przedsiębiorcy i naukowcy z regionu, którzy planują realizację prac badawczo-rozwojowych, są zaproszeni do zapoznania się z konkursami prowadzonymi przez NCBR oraz do indywidualnych rozmów z ekspertami. W ich trakcie dowiedzą się, jak zaplanować projekt B+R, na co można przeznaczyć dofinansowanie, jak je uzyskiwać i rozliczać.

Szczegółowy program spotkania NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR, które odbędzie się 6 listopada w Katowicach, a także formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie www.NCBRdlaFirm.pl.

Do tej pory odbyło się blisko 90 podobnych warsztatów w całym kraju, a planowane są kolejne. Udział w nich jest bezpłatny.

  • Więcej informacji o konkursie Szybka Ścieżka dostępnych jest na stronie gov.pl/szybkasciezka.
  • Jeśli chcesz zweryfikować założenia swojego projektu i dowiedzieć się, czy ma on szanse na dofinansowanie, skorzystaj z Asystenta Innowacji na www.ncbr.gov.pl.
  • O konkursach organizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uzyskasz informacje również w Punkcie Informacyjnym w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47a, pod numerem telefonu 22 39 07 170 lub pisząc na adres info@ncbr.gov.pl.

Kontakt dla mediów ze strony NCBR: Weronika Kopernok, weronika.kopernok@ncbr.gov.pl

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od ponad 10 lat Centrum łączy świat nauki i biznesu, tworząc odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje także szereg programów krajowych i międzynarodowych oraz projekty związane
z bezpieczeństwem i obronnością państwa.

Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.

Więcej informacji na stronie ncbr.gov.pl

[1] http://www.invest-in-silesia.pl/?page=dlaczego-slaskie

Previous Właściwości lecznicze marihuany
Next Rodzaje kluczy dynamometrycznych

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Osiedle Karoliny – nowy etap w sprzedaży

Activ Investment wprowadził do oferty kolejny etap Osiedla Karoliny. W piątym budynku powstanie 91 mieszkań w cenach od 4950 zł/m². Wśród nich znajdzie się dużo mieszkań kompaktowych m.in. 2-pokojowe lokale

Strefa Biznesu 0 Comments

RUSZA III ETAP BUDOWY OSIEDLA KAROLINY KATOWICACH!

Activ Investment właśnie wprowadził do oferty kolejny etap Osiedla Karoliny. W trzecim budynku powstanie 66 mieszkań w cenach od 4700 zł/m². Wśród nich znajdzie się dużo mieszkań kompaktowych m.in. 2-pokojowe

Strefa Biznesu 0 Comments

Co musi zawierać dobre ubezpieczenie AC?

Przywiązałeś się do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupujesz polisę OC i ani myślisz zamieniać je na inne? To błąd, ponieważ w niektórych sytuacjach powinno się zmienić ubezpieczyciela. Zorientuj się,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź