Ile kosztuje pierwsze OC? Co wpływa na wysokość składki?

Ile kosztuje pierwsze OC? Co wpływa na wysokość składki?

Pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy i perspektywa zakupu pierwszego samochodu, to niewątpliwie ważne wydarzenia w życiu człowieka. Jest jednak jeden aspekt, który w niektórych przypadkach może nieco zakłócić radość ze wstąpienia do grona kierowców. Chodzi tu oczywiście o konieczność opłacenia ubezpieczenia OC. Ile kosztuje pierwsze OC i co wpływa na wysokość składki? Jak wypracować zniżki i wybrać najlepszego ubezpieczyciela? Zapraszamy do artykułu.

Czy ubezpieczenie OC dla nowych kierowców jest drogie?

Rozstrzygnięcie kwestii, czy usługę bądź produkt można uznać za drogą lub tanią zależy oczywiście od indywidualnej sytuacji ekonomicznej młodego kierowcy. Jeżeli spojrzeć jednak na ten aspekt obiektywnie, porównując wysokość składki pierwszego OC do kolejnych, to niewątpliwie trzeba dojść do wniosku, że świeżo upieczony kierowca musi bardzo głęboko sięgnąć do kieszeni. Z czego to wynika? Chodzi tu o stosowaną powszechnie zwyżkę składki OC dla młodych kierowców, których uznaje się po prostu za bardziej niebezpiecznych w ruchu drogowym.

Średnia kwota, jaką na polskim rynku ubezpieczeniowym muszą zapłacić za OC właściciele pojazdów to 3 300 zł. Biorąc pod uwagę to, że wielu świeżo upieczonych kierowców inwestuje w zakup pierwszego auta z niskiej półki cenowej (3-6 tys. zł), to koszt jego ubezpieczenia może wręcz podwoić ten wydatek. W nieco lepszej sytuacji znajdują się osoby, które ukończyły 26 r.ż., gdyż zwykle do tego wieku naliczane są zwyżki w składce ubezpieczenia OC. Tym niemniej, jednorazowe wyłożenie ponad 2000 zł, może stanowić dla 20-letniego kierowcy ogromne wyrzeczenie.

Od czego zależy wysokość składki pierwszego OC?

Wydawać by się mogło, że wysokość składki pierwszego OC uzależniona jest jedynie od wieku kierowcy. Należy jednak pamiętać, że obecnie egzamin na prawo jazdy zdają osoby które dawno przekroczyły 30-sty czy nawet 50-ty rok życia. Czy to oznacza, że pierwsze ubezpieczenie samochodu będzie ich kosztowało mniej? Niekoniecznie. Okazuje się bowiem, że czynników mających wpływ na ostateczną wartość składki ubezpieczenia OC jest zdecydowanie więcej. Należą do nich:

  • wiek kierowcy,
  • czas posiadania prawa jazdy,
  • marka, wiek oraz pojemność silnika pojazdu,
  • to, czy pojazd będzie posiadał współwłaściciela, który ma wypracowane zniżki,
  • czy ubezpieczenie OC samochodu będzie opłacane samodzielnie czy w pakiecie, np. z ubezpieczeniem AC.

W związku z powyższym to, ile kosztuje pierwsze OC, uzależnione jest od szeregu aspektów, których wypadkowa w połączeniu z ofertą ubezpieczyciela tworzyć będzie ostateczną wysokość składki. Warto wiedzieć, że najwyższe koszty ubezpieczenia OC standardowo ponoszą osoby, które nie ukończyły 26 r.ż., posiadają prawo jazdy krócej niż trzy lata i nie mogą pochwalić się zniżkami OC/AC za bezszkodową jazdę. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby choć w niewielkim procencie obniżyć kwotę wymaganą w ramach pierwszego ubezpieczenia OC.

Jak obniżyć wysokość składki OC?

Młodzi kierowcy, którzy nie są jeszcze zorientowani na rynku ubezpieczeń samochodowych i nie posiadają wsparcia ze strony bardziej doświadczonej w tym względzie osoby, mogą przyjmować, że nie ma sposobu na to, aby ich pierwsza składka OC była niższa. Okazuje się jednak, że istnieje kilka wyjść z tej sytuacji, które zostały zasygnalizowane już wcześniej.

Celem zmniejszenia składki na pierwsze OC, warto przejrzeć oferty kilku ubezpieczycieli lub skorzystać z tzw. porównywarek ubezpieczeń. Dlaczego? Ponieważ niektóre firmy ubezpieczeniowe mogą proponować skorzystanie z oferty pakietowej w ramach takich produktów, jak OC komunikacyjne, czy Autocasco. Jeżeli właściciel pojazdu zdecyduje się na opłacanie obydwóch rodzajów ochrony jednocześnie, zazwyczaj będzie mógł liczyć na niższe składki.

Kolejnym sposobem na zredukowanie kosztów pierwszego OC jest ustanowienie współwłaściciela pojazdu, który posiada wypracowane, spore zniżki za bezszkodową jazdę. Dodatkowo, o obniżeniu składki można pomyśleć już na etapie wyboru pierwszego auta. Im starszy pojazd i o większej pojemności silnika, tym wyższe OC przyjdzie zapłacić.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczyciela?

Czynnikiem decydującym o wyborze ubezpieczyciela, u którego zostanie wykupiona ochrona, jest zwykle cena. Trzeba jednak pamiętać, że to ile kosztuje pierwsze OC uzależnione jest choćby od oferty pakietowej towarzystwa, jego pozycji i doświadczenia na rynku, czy choćby indywidualnego podejścia do Ubezpieczającego. Z tych powodów warto zapoznać się propozycjami ubezpieczycieli, którzy mogą pochwalić się długim stażem działalności oraz sukcesami w branży, jak np. https://tuz.pl/produkty/ubezpieczenie-oc/.

Previous Przygotowywanie zdjęć do projektów poligraficznych
Next Czym jest leczenie antynarkotykowe?

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Rodzaje kluczy dynamometrycznych

Dokręcenie śruby z określoną siłą ułatwiają klucze dynamometryczne. Jest to narzędzie, które przydaje się nie tylko w różnego rodzaju warsztatach (na przykład samochodowych), ale także w domu. Bardzo ważnym elementem,

Motoryzacja 0 Comments

Rejestracja samochodu

Zakup samochodu jest związany z koniecznością jego rejestrowania. Dotyczy to pojazdów nowych i używanych zarówno z kraju jak i za granicy. Rejestracji dokonuje się w wydziale komunikacji w starostwie we

Motoryzacja 0 Comments

Ekologiczny styl jazdy pozwala zaoszczędzić nawet 1,5 l paliwa na 100 km

Nawet 1,5 litra mniej paliwa na dystansie 100 kilometrów może spalać samochód, kiedy kierowca jeździ zgodnie z ideą ecodrivingu. Przede wszystkim chodzi o unikanie gwałtownego przyspieszania i hamowania, tak by jazda była jak

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź