Badamy działania policjantów w sprawie pedofila z Chorzowa

Badamy działania policjantów w sprawie pedofila z Chorzowa

W dniu 9 kwietnia na stronie internetowej katowickiej Gazety Wyborczej ukazał się artykuł autorstwa Marcina Pietraszewskiego „Policja polowała na pedofila z bmw. Efekt? Uciekł, a rodzina ofiary dostaje groźby”. W odniesieniu do powyższej publikacji informujemy o działaniach kierownictwa komendy w Chorzowie. Zamieszczamy również informację o krokach podjętych w tej sprawie przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

W związku ze skargą zgłoszoną przez matkę dziewczynki w Komendzie Miejskiej Policji w Chorzowie w dniu 30 stycznia 2018 roku Komendant Miejski Policji w Chorzowie podinsp. Robert Łuszcz wszczął czynności mające na celu wyjaśnienie sprawy. W wyniku tego postępowania stanowisko stracił zastępca naczelnika wydziału kryminalnego. Na podstawie nowych informacji w dniu 9 kwietnia 2018 roku komendant wszczął postępowanie dyscyplinarne w stosunku do policjantki z pionu dochodzeniowo-śledczego, która była referentem sprawy. Trwają dalsze czynności, mające na celu odtworzenie czynności podjętych przez chorzowską policję w tej sprawie oraz ustalenie, czy istnieją podstawy do wszczęcia postępowań dyscyplinarnych wobec innych funkcjonariuszy.

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że mogło dość do nieprawidłowości, czego wynikiem jest wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec referenta sprawy, jednak nie z wszystkimi tezami zawartymi w artykule „Gazety Wyborczej” można się zgodzić. Ustalono na przykład, że nie zabezpieczano monitoringu z prywatnej kliniki w pobliżu miejsca zdarzenia, ponieważ policjanci dysponowali monitoringiem miejskim, dającym obraz lepszej jakości, na podstawie którego ustalono numery rejestracyjne pojazdu sprawcy.

Warto również nadmienić, że zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w tej sprawie niezwłocznie po tym jak wpłynęło do chorzowskiej komendy zostało przekazane do prokuratury. Przestępstwa seksualne dotyczące małoletnich są z mocy prawa objęte śledztwami prokuratorskimi, takie też zostało w tej sprawie wszczęte, a następnie dziewczynka została przesłuchana. Czynności w stosunku do małoletnich pokrzywdzonych przestępstwami na tle seksualnym są wedle kodeksu karnego przeprowadzane tylko raz i należą do kompetencji sądu – tak też było w tym przypadku, przesłuchanie przeprowadził sąd w zarządzonym przez siebie terminie.

Sprawą zajmuje się również katowicka komenda wojewódzka. Na polecenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztofa Justyńskiego wszczęte zostało postępowanie mające ustalić przebieg zdarzeń oraz działania policji w Chorzowie w tej sprawie.

Czynności, prowadzone przez policjantów z Chorzowa, jak i z KWP w Katowicach są w toku, a ich podstawowym celem jest usprawnienie działania naszej formacji, poprawa komunikacji i uniknięcie w przyszłości podobnych zdarzeń.

Previous Internauci namierzyli mężczyznę, który chciał się umówić z 13-latką
Next Bartuś jest po operacji serca, lecz nadal potrzebuje pomocy

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Diler i jego klient zatrzymany podczas transakcji

Policjanci z wydziału antynarkotykowego zatrzymali 23-latka, który w Katowicach handlował narkotykami. Diler i jego 28-letni klient wpadli w ręce stróżów prawa na gorącym uczynku. Obaj mężczyźni trafili do policyjnego aresztu.

Wiadomości 0 Comments

SPOTKANIE Z SENIORAMI W ŚLĄSKIM URZĘDZIE WOJEWÓDZKIM

Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach zorganizowało spotkanie seniorów z przedstawicielami policji. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jak działają oszuści, jak nie paść ofiarą przestępstwa oraz jak prawidłowo poruszać się

Wiadomości 0 Comments

„SpoKREWnieni służbą” – Przykład idzie z góry

Wczoraj przed siedzibą Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach mundurowi wzięli udział w honorowej zbiórce krwi pod hasłem „SpoKREWnieni służbą”. W ten sposób stróże prawa nie tylko oddali cenny płyn ratujący

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!