Badamy działania policjantów w sprawie pedofila z Chorzowa

Badamy działania policjantów w sprawie pedofila z Chorzowa

W dniu 9 kwietnia na stronie internetowej katowickiej Gazety Wyborczej ukazał się artykuł autorstwa Marcina Pietraszewskiego „Policja polowała na pedofila z bmw. Efekt? Uciekł, a rodzina ofiary dostaje groźby”. W odniesieniu do powyższej publikacji informujemy o działaniach kierownictwa komendy w Chorzowie. Zamieszczamy również informację o krokach podjętych w tej sprawie przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

W związku ze skargą zgłoszoną przez matkę dziewczynki w Komendzie Miejskiej Policji w Chorzowie w dniu 30 stycznia 2018 roku Komendant Miejski Policji w Chorzowie podinsp. Robert Łuszcz wszczął czynności mające na celu wyjaśnienie sprawy. W wyniku tego postępowania stanowisko stracił zastępca naczelnika wydziału kryminalnego. Na podstawie nowych informacji w dniu 9 kwietnia 2018 roku komendant wszczął postępowanie dyscyplinarne w stosunku do policjantki z pionu dochodzeniowo-śledczego, która była referentem sprawy. Trwają dalsze czynności, mające na celu odtworzenie czynności podjętych przez chorzowską policję w tej sprawie oraz ustalenie, czy istnieją podstawy do wszczęcia postępowań dyscyplinarnych wobec innych funkcjonariuszy.

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że mogło dość do nieprawidłowości, czego wynikiem jest wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec referenta sprawy, jednak nie z wszystkimi tezami zawartymi w artykule „Gazety Wyborczej” można się zgodzić. Ustalono na przykład, że nie zabezpieczano monitoringu z prywatnej kliniki w pobliżu miejsca zdarzenia, ponieważ policjanci dysponowali monitoringiem miejskim, dającym obraz lepszej jakości, na podstawie którego ustalono numery rejestracyjne pojazdu sprawcy.

Warto również nadmienić, że zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w tej sprawie niezwłocznie po tym jak wpłynęło do chorzowskiej komendy zostało przekazane do prokuratury. Przestępstwa seksualne dotyczące małoletnich są z mocy prawa objęte śledztwami prokuratorskimi, takie też zostało w tej sprawie wszczęte, a następnie dziewczynka została przesłuchana. Czynności w stosunku do małoletnich pokrzywdzonych przestępstwami na tle seksualnym są wedle kodeksu karnego przeprowadzane tylko raz i należą do kompetencji sądu – tak też było w tym przypadku, przesłuchanie przeprowadził sąd w zarządzonym przez siebie terminie.

Sprawą zajmuje się również katowicka komenda wojewódzka. Na polecenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztofa Justyńskiego wszczęte zostało postępowanie mające ustalić przebieg zdarzeń oraz działania policji w Chorzowie w tej sprawie.

Czynności, prowadzone przez policjantów z Chorzowa, jak i z KWP w Katowicach są w toku, a ich podstawowym celem jest usprawnienie działania naszej formacji, poprawa komunikacji i uniknięcie w przyszłości podobnych zdarzeń.

Previous Internauci namierzyli mężczyznę, który chciał się umówić z 13-latką
Next Bartuś jest po operacji serca, lecz nadal potrzebuje pomocy

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

To była tragiczna sobota dla motocyklistów

Tylko w jeden dzień na śląskich drogach zginęło trzech motocyklistów. Do tragicznych w skutkach wypadków drogowych doszło w Raciborzu, Rudzie Śląskiej i Częstochowie. Policjanci apelują o rozsądek i ostrożność na

Wiadomości 1Comments

Nowy system pojawi się na A4

Od 20 lipca za przejazd autostradą A4 między Krakowem a Katowicami kierowcy nie będą musieli płacić na bramkach. Dzięki urządzeniu A4Go będą mogli uiścić opłatę elektronicznie. To dobra inicjatywa, ale nowy

Wiadomości 0 Comments

Próbował umówić się z 14-latką

Policjanci z Katowic zatrzymali 29-latka, który usiłował umówić się z 14-letnią dziewczynką. Mężczyzna usłyszał już prokuratorskie zarzuty prezentowania treści pornograficznych i składania propozycji seksualnych małoletniej poniżej 15 roku życia. Został

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź