Badamy działania policjantów w sprawie pedofila z Chorzowa

Badamy działania policjantów w sprawie pedofila z Chorzowa

W dniu 9 kwietnia na stronie internetowej katowickiej Gazety Wyborczej ukazał się artykuł autorstwa Marcina Pietraszewskiego „Policja polowała na pedofila z bmw. Efekt? Uciekł, a rodzina ofiary dostaje groźby”. W odniesieniu do powyższej publikacji informujemy o działaniach kierownictwa komendy w Chorzowie. Zamieszczamy również informację o krokach podjętych w tej sprawie przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

W związku ze skargą zgłoszoną przez matkę dziewczynki w Komendzie Miejskiej Policji w Chorzowie w dniu 30 stycznia 2018 roku Komendant Miejski Policji w Chorzowie podinsp. Robert Łuszcz wszczął czynności mające na celu wyjaśnienie sprawy. W wyniku tego postępowania stanowisko stracił zastępca naczelnika wydziału kryminalnego. Na podstawie nowych informacji w dniu 9 kwietnia 2018 roku komendant wszczął postępowanie dyscyplinarne w stosunku do policjantki z pionu dochodzeniowo-śledczego, która była referentem sprawy. Trwają dalsze czynności, mające na celu odtworzenie czynności podjętych przez chorzowską policję w tej sprawie oraz ustalenie, czy istnieją podstawy do wszczęcia postępowań dyscyplinarnych wobec innych funkcjonariuszy.

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że mogło dość do nieprawidłowości, czego wynikiem jest wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec referenta sprawy, jednak nie z wszystkimi tezami zawartymi w artykule „Gazety Wyborczej” można się zgodzić. Ustalono na przykład, że nie zabezpieczano monitoringu z prywatnej kliniki w pobliżu miejsca zdarzenia, ponieważ policjanci dysponowali monitoringiem miejskim, dającym obraz lepszej jakości, na podstawie którego ustalono numery rejestracyjne pojazdu sprawcy.

Warto również nadmienić, że zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w tej sprawie niezwłocznie po tym jak wpłynęło do chorzowskiej komendy zostało przekazane do prokuratury. Przestępstwa seksualne dotyczące małoletnich są z mocy prawa objęte śledztwami prokuratorskimi, takie też zostało w tej sprawie wszczęte, a następnie dziewczynka została przesłuchana. Czynności w stosunku do małoletnich pokrzywdzonych przestępstwami na tle seksualnym są wedle kodeksu karnego przeprowadzane tylko raz i należą do kompetencji sądu – tak też było w tym przypadku, przesłuchanie przeprowadził sąd w zarządzonym przez siebie terminie.

Sprawą zajmuje się również katowicka komenda wojewódzka. Na polecenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztofa Justyńskiego wszczęte zostało postępowanie mające ustalić przebieg zdarzeń oraz działania policji w Chorzowie w tej sprawie.

Czynności, prowadzone przez policjantów z Chorzowa, jak i z KWP w Katowicach są w toku, a ich podstawowym celem jest usprawnienie działania naszej formacji, poprawa komunikacji i uniknięcie w przyszłości podobnych zdarzeń.

Previous Internauci namierzyli mężczyznę, który chciał się umówić z 13-latką

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

WSPÓLNE SŁUŻBY TYSKICH I KATOWICKICH WODNIAKÓW

Sezon wypoczynku nad wodą już się rozpoczął. Jak co roku tyscy policjanci przy wsparciu strażników miejskich patrolują zbiorniki wodne. W ten sposób dbają o bezpieczeństwo wszystkich wypoczywających na kąpieliskach. Podobnie

Wiadomości 0 Comments

Zaczęło się od kontroli drogowej

Służba w policji jest nieustannie związana z narażeniem życia i zdrowia tych, którzy wykonują swoje codzienne obowiązki. Poza niebezpieczeństwami, które są wpisane w ryzyko zawodowe, zdarzają się również sytuacje bardzo

Wiadomości 0 Comments

OBCHODY 80-LECIA KOPCA WYZWOLENIA W PIEKARACH ŚLĄSKICH

W Piekarach Śląskich odbyły się obchody 80-lecia Kopca Wyzwolenia połączone z jubileuszem 70-lecia nadania praw miejskich. Patronat nad uroczystościami objął Prezydent RP Andrzej Duda. W uroczystościach udział wzięli m.in.: Sekretarz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!