Aparaty ortodontyczne ruchome – wskazania, zastosowanie, przebieg leczenia

Aparaty ortodontyczne ruchome – wskazania, zastosowanie, przebieg leczenia

Aparaty ortodontyczne ruchome na zęby jest to rodzaj aparatów, które pacjent może zdejmować samodzielnie w każdej chwili. Możliwości w zakresie takich aparatów są ograniczone, ponieważ można korygować z nimi tylko lekkie wychylenia zębów, a nie poważne wady zgryzu. Aparaty ortodontyczne ruchome nosi się kilka godzin dziennie zgodnie z tym jakie są zalecenia lekarza. Skuteczność leczenia takim aparatem będzie w dużej mierze zależała od tego jak wygląda współpraca pacjenta z lekarzem.

  1. Aparaty ortodontyczne ruchome – wady zgryzu

Aparat ortodontyczny ruchomy leczy różnego rodzaju wady zgryzu. Bywa niekiedy, że te wady mają charakter wrodzony, jednak nawet 80% wad ma charakter nabyty i wynika z pierwszych lat życia dziecka. Mamy wiele takich czynników, które mogą powodować krzywy wzrost zębów. Jest to między innymi ssanie kciuka używanie nieprawidłowych smoczków czy oddychanie przez usta. Najczęstsza przyczyna wad zgryzu to próchnica, która dotyczy dzieci z zębami mlecznymi. Większość dzieci uważa, że o te zęby nie trzeba tak dbać o i tak wypadną. Tymczasem zdrowe mleczne zęby sa tak samo ważne jak stałe. Wady mogą wpływać na zdrowie całego narządu żucia.

  1. Aparaty ortodontyczne ruchome – wskazania

Ruchomy aparat to taki, który pacjent może sam zdejmować. Może on zawierać także dodatkowe elementy jak śrubę czy sprężynę. Ruchome aparaty noszą dzieci, którym jeszcze nie wyrosły wszystkie stałe zęby a wiec od 4 do 11 roku życia. Aparat ortodontyczny tworzy akrylowa płytka oraz druciane pętle. Możliwości nie są taie jak aparatu stałego. Pozwala korygować tylko małe wady. Jeśli nie uda się wad skorygować to będzie trzeba pod 13 roku życia decydować się na stały aparat.

  1. Aparaty ortodontyczne ruchome – zastosowanie

Kiedyś uważano, że leczenie aparatem ortodontycznym można przeprowadzić tylko do 24 roku życia a więc w czasie wzrostu kości. Obecnie stomatologia się rozwinęła i można korygować wady zgryzu w każdym wieku. Jedyne ograniczenie to stan zdrowia zębów, dziąseł, wyrostków zębodołowych szczęki oraz zuchwy. Tkanka kostna dorosłego będzie twardsza i mniej podana na przebudowę a zatem korekcja trwa dłużej niż u dziecka. Czasami, gdy zęby są mocno stłoczone trzeba część z nich usunąć do procesu leczenia.

  1. Aparaty ortodontyczne ruchome – przebieg leczenia

Podczas pierwszej wizyty u ortodonty wykonuje się pomiar uzębienia oraz jego wyciski w masie plastycznej., dostaje się skierowanie na badanie RTG. Dzięki pobranym wyciskom można wykonać modele gipsowe, oznaczyć ułożenie i rozmieszczenie zębów, które służyć będą do planowania leczenia. Zadanie to wymaga zrobienia obliczeń i symulacji a efektem tego jest aparat ortodontyczny. Leczenie jest bezbolesne z wyjątkiem, gdy niekiedy trzeba usunąć kilka zębów. Niektóre osoby mają niezbyt dobre wrażenie i odczuwają ból czy dyskomfort po nałożeniu aparatu stałego na zęby. Ten ból ustępuje w ciągu tygodnia.

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie wady należy regulować w wieku wczesnoszkolnym. Aparatem można jedynie leczyć takie, które ortodonta uzna za średniego stopnia i które nie wymagają usuwania zębów.

Więcej na http://gardent.pl/

Previous Rejestracja samochodu
Next Odpowiednie przygotowanie skóry do makijażu mineralnego

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

W modzie coraz popularniejszy jest trend slow fashion

Idea slow fashion to zachęta do uporządkowania swojej garderoby i sprzeciw wobec impulsywnych, nieprzemyślanych zakupów. Bezrefleksyjne kupowanie ubrań w pośpiechu prowadzi jedynie do zagracenia szafy, a w konsekwencji jej właścicielka i tak nie ma co

Life&Style 0 Comments

Najlepszy zlew do drewnianego blatu

To świetna wiadomość, ponieważ Twoja kuchnia w końcu będzie miała odrobinę nowości, na którą zasługuje Twój kuchenny wystrój. Niepokojąca wiadomość jest taka, że będziecie zdezorientowani. Zanim zdecydujesz, która zlewozmywak jest

Life&Style 0 Comments

Drukowanie i oprawa pracy dyplomowej: Twój ostateczny przewodnik

W końcu skończyłeś swoją pracę dyplomową. To był długi proces przygotowania pracy licencjackiej lub innej pracy studenckiej do ukończenia. Zanim będziesz mógł ją złożyć, niezbędny jest wysokiej jakości druk i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź