7 sposobów na przedłużenie żywotności akumulatora samochodowego

7 sposobów na przedłużenie żywotności akumulatora samochodowego

Jeśli chodzi o samochody, nie ma nic gorszego niż utknięcie na drodze z rozładowaną baterią. Wszyscy znaleźliśmy się w takiej sytuacji, a problem często potęguje fakt, że w nowoczesnych samochodach prawie nie ma znaków ostrzegawczych, które ostrzegają z wyprzedzeniem, że akumulator wkrótce się wyczerpie.

Czym jest akumulator

Akumulator samochodowy, podobnie jak każdy inny akumulator kwasowo-ołowiowy, ma ograniczoną żywotność i może ostatecznie utracić zdolność utrzymywania wystarczającej ilości ładunku do uruchomienia samochodu. Średnio możemy oczekiwać, że akumulator kwasowo-ołowiowy wytrzyma około 42 miesięcy, ale żywotność będzie zależeć od wielu czynników, takich jak gorący lub zimny klimat, długość ścieżki i ogólna wydajność obwodu ładowania pojazdu.

Nie zaleca się częstego podróżowania na krótkie odległości

Akumulator „pociąga” za każdym razem, gdy uruchamiasz samochód, a następnie zaczyna być ładowany przez silnik podczas jazdy. Dlatego, jeśli poruszasz się tylko na niewielką odległość, bateria nie będzie w stanie odzyskać utraconej mocy. A jeśli będziesz powtarzać ten proces codziennie, napięcie akumulatora będzie stale spadać, aż nie będzie można już uruchomić samochodu. Utrzymuj akumulator pojazdu przy częstym i długotrwałym użytkowaniu. Jeśli nie używasz samochodu zbyt często, rozważ zakup ładowarki, aby utrzymać prawidłowe napięcie.

Akumulator musi być mocno zamocowany

Wibracje mogą skrócić żywotność akumulatora pojazdu, dlatego bardzo ważne jest, aby używać wysokiej jakości, markowych zacisków akumulatora, aby mieć pewność, że jest on zawsze bezpiecznie i właściwie zabezpieczony. Jeśli nie jest dobrze zamocowany, nadmierne wibracje mogą uszkodzić wewnętrzne elementy akumulatora, spowodować zwarcia i ogólnie skrócić żywotność akumulatora. Nie należy jednak zbyt mocno dokręcać nakrętek mocujących akumulator – istnieje ryzyko uszkodzenia akumulatora! Po prostu dokręć nakrętki, aż poczujesz lekki opór, a następnie dodaj kolejne pół obrotu.

Zminimalizuj moc używaną, gdy silnik jest wyłączony

Akumulator samochodowy działa optymalnie, gdy jest naładowany w 100% – więc najlepiej nie trzymać włączonych reflektorów, gdy silnik nie pracuje. Przed opuszczeniem pojazdu zawsze upewnij się, że wszystkie urządzenia elektryczne i reflektory w pojeździe są wyłączone.

Utrzymuj akumulator samochodowy w czystości

Upewnij się, że górna część akumulatora jest czysta, sucha i wolna od brudu. Brudna bateria może rozładować się przez brud znajdujący się na górze obudowy – tworząc miękkie zwarcie, które ostatecznie zniszczy baterię. Styki akumulatora również z czasem będą korodować, a czyszczenie ich z płytki nazębnej i brudu to świetny sposób na przedłużenie żywotności akumulatora w samochodzie. Wyczyść końcówki starą szczoteczką do zębów zamoczoną w sodzie oczyszczonej i wodzie. Następnie za pomocą rozpylacza spłucz sodę oczyszczoną zimną wodą i dokładnie wyczyść powierzchnię czystą szmatką.

Trzymaj akumulator samochodowy z dala od ciepła

Popularnym błędem jest przekonanie, że zimno zabija baterie – ale to nie do końca prawda. Akumulatory samochodowe muszą pracować ciężej, aby uruchomić silnik w chłodniejsze zimowe miesiące. Powodem, dla którego wiele z nich zawodzi w zimnych porach roku, jest głównie niewłaściwa eksploatacja podczas upałów poprzedniego lata. Ciepło wpływa na akumulator bardzo silnie, ponieważ zwiększa szybkość, z jaką woda paruje z ogniw – nawet w akumulatorach zamkniętych. Zimno uwidacznia następnie wady słabszych ogniw akumulatora, ponieważ niższe temperatury zmniejszają pozostałą moc ładowania przy próbie uruchomienia zimnego silnika.

https://autokosmetykaranking.pl/poradnik/wskazowki-jak-przedluzyc-zywotnosc-baterii-w-samochodzie-elektrycznym/cdne_padf

Previous Jak przebiega badanie stomatologiczne?
Next Jak zorganizować artykuły papiernicze i materiały biurowe, aby poprawić wydajność pracy

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Kosmetyki samochodowe Autoglym

Dla wielu samochód jest tylko środkiem transportu, ale większość traktuje swój pojazd nieco poważniej. To dla tej grupy kierowców stworzono kosmetyki samochodowe Autoglym.   Mycie i polerowanie samochodu Kosmetyki samochodowe

Motoryzacja 0 Comments

Top 10 sprzętów do otwarcia warsztatu samochodowego

Celem wielu wykwalifikowanych mechaników samochodowych jest otwarcie w pewnym momencie swojej kariery zawodowej własnego warsztatu samochodowego. Jednak stworzenie wydajnego, rentownego warsztatu będzie wymagało znacznie więcej niż tylko umiejętności mechanicznych. Istnieje

Motoryzacja 0 Comments

Polska na 12. miejscu na liście największych światowych eksporterów części motoryzacyjnych

Wartość rodzimej produkcji części samochodowych jest szacowana na ponad 70 mld zł. To daje Polsce 12. pozycję na liście największych światowych eksporterów części motoryzacyjnych. Hamulcem rozwoju branży motoryzacyjnej są wciąż

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź